27 czerwca br., z okazji zakończenia roku szkolnego, już od godzin porannych odbywały się uroczyste apele przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Jako pierwsi wystąpili ósmoklasiści, którzy wyrazili swą wdzięczność wobec dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pozostałych pracowników szkoły, doceniając ich postawę oraz wysiłek wkładany w edukację i dbałość o placówkę. Zgodnie z tradycją, na początku uroczystości odśpiewano hymn państwowy oraz przeprowadzono ceremonię przekazania sztandaru szkoły przedstawicielom klas siódmych. Po uroczystym przemówieniu Dyrektora – p. Wiesława Jagodzińskiego – tegorocznym absolwentom wręczono świadectwa oraz wyróżnienia. „Absolwentką roku” została uczennica kl. 8b – Weronika Paczos – która z rąk Dyrektora szkoły przyjęła honorową statuetkę. Podczas apelu przeprowadzono także ceremonię wręczenia nagród – „Jakubów” – uczniom wyróżniającym się wyjątkową postawą (dobre serce, serdeczność) oraz talentem (sport, sztuka). Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie klas ósmych zaprezentowali skecz pt. „Lekcja jak marzenie”, co wywołało uśmiech na twarzach zaproszonych gości. Młodzież wyrecytowała oraz wyśpiewała utwory podejmujące tematykę wspomnień, przeżyć i doświadczeń, rozstań oraz pożegnań, a także nadziei na przyszłość. Pod koniec apelu przedstawiciele klas siódmych wręczyli starszym kolegom upominki. Nad całością wydarzenia czuwały wychowawczynie: p. Anna Bednarz oraz p. Aleksandra Żukiewicz.
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 14
Lekcja w terenie klasa 4
Celem wycieczki było poznanie zwierząt i roślin spotykanych w lesie oraz zapoznanie się z pojęciami – warstwy lasu ,rodzaje lasów, szkodniki lasów, znaczenie lasów. Ponadto omówienie właściwych i niewłaściwych zachowań w lesie. Maszerując przez las leśną ścieżką dydaktyczną leśniczy omawiał umieszczone na niej tablice, które zawierały informacje na temat różnych gatunków drzew oraz zwierząt, jakie można spotkać w ekosystemie lasu. Nie zabrakło informacji o kryjówkach zwierząt, szkodnikach lasów, dokarmianiu zwierzyny i ochronie lasów na co dzień. Znaleźliśmy też ślady leśnych zwierząt np. otwory w drewnie po larwach kozioroga dębosza. Podczas spaceru zobaczyliśmy na drodze padalca zwyczajnego, jelonka rogacza
Pod opieką pana leśniczego dzieci przeżyły wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Uczniowie utrwalili sobie informacje i wiadomości o lesie oraz doskonale zapamiętały zasady zachowania się w lesie. Po interesującym spacerze, czekała na uczniów niespodzianka – ognisko i pieczone kiełbaski a potem karty pracy sprawdzające ich wiedzę.
Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci. Będzie co wspominać podczas wakacji.
Składamy serdecznie podziękowania panu leśniczemu – Marcinowi Kałuży za mile spędzony czas.
3
Oławskie Pola Nadziei
Oławskie Pola Nadziei to lokalna edycja ogólnopolskiej kampanii charytatywnej "Pola Nadziei", która promuje niesienie pomocy osobom terminalnie chorym i wspiera rozwój wolontariatu przy hospicjach, zorganizowana przez Caritas Diecezji Wrocławskiej we współpracy z Hospicjum Domowym "Caritas" w Oławie. Kampania ta jest częścią międzynarodowego programu "Pola Nadziei" i kładzie nacisk na edukację o opiece hospicyjnej oraz zbiórki środków na jej rzecz.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach plastycznych i poetyckich, a także angażują się w inne inicjatywy związane z kampanią np.. sadzenie żonkili, marsze, zbiórki . Pieczę nad wszystkim sprawuje Szkolne Koło Wolontariatu z opiekunem Joanną Kowal-Łach.
13 czerwca wolontariusze z naszej szkoły brali udział w jubileuszowym Marszu Żonkilowym na 15-lecie Pól Nadziei. Wcześniej uczniowie ręcznie wykonali papierowe kwiaty żonkili, wyrazili tym samym solidarność z osobami terminalnie chorymi – podopiecznymi oławskiego hospicjum. Punktem kulminacyjnym było wypuszczenie w niebo setek żółtych i niebieskich balonów – symbolicznych kolorów Pól Nadziei.
Kolejne działania w przyszłym roku szkolnym.
Wszystkim zaangażowanym w działania Oławskich Pół Nadziei serdecznie dziękuję.
2
Świat Marzeń Inwałd - wycieczka edukacyjna klas 5
Pierwszą atrakcją była przechadzka dookoła świata w Parku Miniatur. To magiczne miejsce, w którym można wyruszyć w podróż do Australii, Grecji, Włoch, Polski, Chin oraz Francji. Dzieci zobaczyły znane budowle z całego świata i poznały ich historię. Wśród miniatur zobaczyli między innymi: Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Mur Chiński, Krzywa Wieża w Pizie oraz Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra.
Kolejną atrakcją były animacje w Baśniowej Warowni gdzie uczniowie cofnęli się do czasów średniowiecznych. Kamienistą drogą doszli na dziedziniec średniowiecznej warowni, która kryje w sobie niezwykłe miejsca – średniowieczną osadę, zbrojownię, salę tortur czy Park Ruchomych Smoków. Uczestniczyli w Smoczym Pokazie - "Budzenie Smoka”. Dodatkową atrakcją, utrzymaną w tematyce średniowiecza była gra laserowa w podziemiach Warowni, jakiej nie ma na żadnym zamku. Uczniowie mieli ubrane specjalne kamizelki i trzymali laserowe pistolety i zdobywali punkty, strzelając do rywali. A wszystko to w labiryncie udekorowanym barwnymi smokami i postaciami ze średniowiecza.
Nie zabrakło również atrakcji w Lunaparku – zabaw w Egypt Spinning Coaster, AutoScooter, Łódzi Pirackiej, Kole Młyńskim, Kolejce Farma, Kinie 5D, Piramidzie Tutenchamona i Pałacu strachów-Egipt Horror Show
Na zakończenie odbyła się przejażdżka WESOŁĄ CIUCHCIĄ. Wesoła ciuchcia wyruszyła w niezwykłą wyprawę, uczniowie podziwiali piękne krajobrazy regionu podnóża Beskidu Małego i dotarli do Rodzinnego Parku w Mini ZOO „KUCYK” . Zobaczyli tu gatunki zwierząt bardziej lub mniej znane – kangury benetta, zebu, dziki, szynszyle, szopa pracza czy strusie emu i żurawie koroniaste. Poznali również Osiołka Wesołka, który swoim śmiechem rozbawił każdego ucznia. Zadowoleni, zmęczeni jednak bardzo szczęśliwi wróciliśmy późno do swoich domów.
5
Cytamy Muminki
Biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy Muminki”. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży . W tym roku przypada też 110 rocznica urodzin autorki Muminków - Tove Jansson oraz 60 rocznica pierwszego wydania w Polsce książki - „ W Dolinie Muminków”.
Oławskie Schroniksko dla zwierząt
POMAGAMY OŁAWSKIEMU SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT
Już kolejny raz w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt w Oławie. Zbiórka została zorganizowana przez uczniów należących do Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem Joanną Kowal-Łach . Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym (karmy, smyczy, obroży, drapaków dla kotów oraz środków owadobójczych) dla podopiecznych ww. organizacji. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc i zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu letniego, gdzie do schronisk trafia dużo zwierząt. Jak zawsze darczyńcy okazali się wielkim sercem. Zebrane dary zostały przekazane schronisku przez opiekuna wolontariatu.
Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu angażują się również w socjalizacji i przyzwyczajaniu zwierząt do ludzi wyprowadzając psy na spacery.
W imieniu swoim i pracowników schroniska i ich podopiecznych, składam ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu. Zachęcamy również, aby podczas decyzji o przyjęciu do swojego domu pupila, rozważyć również możliwość adopcji czworonoga.
DZIĘKUJMY
2
Archiwum Aktualności